Trondheim – FAQ


6 minut/-y czytania

Do napisania tego postu zainspirowała mnie tydzień temu pani Monika, której niniejszym serdecznie dziękuję. Gdyby nie ona, to następny wpis powstałby pewnie nie wcześniej niż po Nowym Roku. A tak jeden mail sprawił, że postanowiłam zebrać wszystkie pytania, które kiedykolwiek usłyszałam w kontekście kilkudniowej wycieczki do Trondheim, i porządnie na nie odpowiedzieć.

 1. Gdzie kupuje się bilety autobusowe?
  Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy (opcja droższa), w kioskach, przez aplikację mobilną, SMS-em… Opcji jest kilka, polecam zajrzeć TUTAJ. Ważne: w autobusie nie można płacić kartą!
 2. Czy dzieci mają zniżkę na przejazdy komunikacją miejską?
  Oczywiście, 50%. Poza tym, podróżując z dziećmi do 16. roku życia, można kupić bilet rodzinny, a w soboty, niedziele i święta państwowe każda osoba dorosła może zabrać ze sobą maksymalnie czworo dzieci i/lub psa. Za darmo! Uwaga: dotyczy to tylko tzw. strefy Stor-Trondheim, a trzeba wiedzieć, że lotnisko leży poza nią. Ceny biletów i wszystkie dodatkowe informacje o ich typach dostępne są POD TYM LINKIEM.
  Trondheim
 3. Czy można kupić bilet np. na 7 dni? 
  Tak. Można też kupić bilet ważny przez 24 bądź 72 godziny. Polecam zajrzeć TUTAJ. Warto zorientować się też, gdzie kończy się strefa miasta Trondheim, a zaczynają pozostałe strefy regionów  Sør-Trøndelag i Nord-Trøndelag.
 4. Jak dostać się z lotniska do centrum miasta?
  Opcji jest kilka:

  • Autobus miejski linii 38 (jeden cały bilet kosztuje więcej niż normalnie – 91 koron – bo port lotniczy Trondheim-Værnes leży poza strefą Stor-Trondheim, a nawet poza regionem Sør-Trøndelag).  Na podróż trzeba zarezerwować jakąś godzinkę. Przydatne linki:
  • Pociąg z Trondheim Lufthavn do Trondheim S (jeden cały bilety to koszt 82 koron, dzieci w wieku od 4 do 15 lat mają 50% zniżki). Godziny odjazdu można sobie posprawdzać TUTAJ.  Podróż trwa chyba niecałe pół godziny, o ile dobrze pamiętam.
  • Autobus  Værnes – ekspressen – drogi, ale szybki (150 koron za ok. 35 min jazdy, dziecko – 70 koron). Pierwszy przystanek, na którym się zatrzymuje, to centrum handlowe Solsiden.
  • Jest też Nettbuss, ale kosztuje tyle samo, co Værnes – ekspressen, a jedzie dwa razy dłużej. Innych opcji nie znam/nie testowałam. Na taksówkę trzeba jakieś 1000 koron wyłożyć.
 5. Jak możemy się dostać do skoczni, na której Adam Małysz został mistrzem?
  Do skoczni Granåsen można dojechać autobusem linii 19. Trasę przejazdu można sprawdzić TUTAJ. Ja do autobusu nr 19 wsiadam na przystanku Studentersamfundet.
  DSC_6798-2
 6. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć prawdziwe fiordy, takie jak na “fotkach w katalogach”. Czy są w pobliżu Trondheim?
  W pobliżu Trondheim leży najprawdziwszy Trondheimsfjorden. Rzadko jednak pokazywany jest w folderach o Norwegii, bo do najbardziej spektakularnych nie należy. Jest piękny, szczególnie gdy podziwia się go z pewnej wysokości, ale na pewno nie jest tak zjawiskowy jak np. Geirangerfjord. Takie atrakcje są na południu Norwegii, u nas jest mniej ekscytująco.
  Trondheim zimą
 7. Czy w sklepach spożywczych są stoiska z tzw. garmażerką, gdzie za stosunkowo normalne pieniądze można kupić np. pieczonego kurczaka czy sałatkę?
  Takie stoiska można spotkać w większych marketach, aczkolwiek o normalnych cenach należy zapomnieć. Nawet stosunkowo, względnie czy relatywnie. Nie mam pojęcia, ile kosztuje i czy w ogóle dostępny jest pieczony kurczak, sałatki widziałam, ale nie kupowałam. Doszkolę się jeszcze w tym temacie i uzupełnię ten podpunkt (jeżeli tylko nie zapomnę).
 8. Czy w mieście są jakieś atrakcje dla dzieci w wieku do ok. 10 lat? 
  W kontekście kilkudniowej zimowej wycieczki – nie znam takich miejsc. Jest aquapark nad samym fiordem, letni park linowy i ponoć dość interaktywne muzeum muzyki popularnej (nie byłam tam jeszcze, więc zarekomendować nie mogę). Sami Norwegowie spędzają czas z dziećmi głównie na łonie natury – zimą popularne są narty biegowe i łyżwy. Mając swój sprzęt, można za darmo pojeździć np. na zamarzniętej tamie Theisendammen lub pod twierdzą Kristiansten Festning.
  Trondheim zimą (23)
 9. Chcemy zobaczyć zorzę – uda nam się?
  Tego nie wiem. Szansa na to istnieje teoretycznie od września do kwietnia, a miesiące największej aktywności to październik i marzec. Wiele jednak zależy od warunków pogodowych (musi być bezchmurnie). Uprzedzam tylko, że jak już zorza dochodzi do Trondheim, to zwykle jest dość blada, choć potrafi też zaskoczyć niesamowitym widowiskiem. Trzeba liczyć na łut szczęścia. Prognozy można sprawdzać z wyprzedzeniem – ja używam aplikacji Norway Lights.
  Trondheim - zorza
 10. W co trzeba się zaopatrzyć, wybierając się do Trondheim zimą?
  Nie trzeba koniecznie, ale warto zaopatrzyć się w:

  • raki/kolce/nakładki antypoślizgowe na buty, bo to miasto, w którym zazwyczaj więcej jest lodu niż śniegu;
  • kurtkę o wysokiej wodoodporności (temperatury zimą potrafią być na plusie, a parasolki są dość niewygodne, bo czasem mocno wieje);
  • odblaski na ręce czy nogi, ponieważ słońce wstaje późno (najpóźniej ok. 10:00) i zachodzi wcześnie (najwcześniej ok. 14:40), więc warto być widocznym dla pojazdów;
  • wełniany sweter, wełnianą bieliznę termoaktywną, wełniane skarpetki… Norwegowie powtarzają, że zimą w górach to wełna (a nie bernardyn z rumem) ratuje ludziom życie, gdyż zapewnia ciepło nawet wtedy, gdy zamoknie (czasem w Trondheim potrafi być 0 stopni, na skoczni Granåsen -7, a 30 km od miasta – -20… – warto to mieć na uwadze).
 11. Jakie pamiątki warto przywieźć z Norwegii?
  • Spożywcze:
   • Brunost – brązowy ser o słodkawym smaku. W Polsce niedostępny (wedle mojej wiedzy),  w Norwegii – do kupienia w każdym sklepie.
   • Suszone mięsko bądź kiełbaski z łosia lub renifera (można dostać na jarmarkach w centrum miasta, czasem w sklepach).
   • Suszony język renifera (kontrowersyjny, ale mi smakuje).
   • Suszone mięsko/szyneczkę z barana.
   • Suszone mięsko z dorsza (ostrzegam, bo nie każdy jest tego świadom: strasznie śmierdzi rybą po otwarciu).
  • Norweskie swetry, opaski, czapki… Diabelnie drogie, ale przepiękne. Przykłady TUTAJ.
  • W sklepach z pamiątkami są też oczywiście breloki z trollami, maskotki, skarpetki, dekoracje… W większości ładnie wykonane, choć oczywiście niezbyt tanie.
 12. Co warto zjeść w Norwegii?
  Patrz: punkt 11., plus:

  • Fårikål (baran w kapuście);
  • Lutefisk (danie z dorsza – ohyda, no ale wszystkiego warto spróbować…);
  • Burger z niedźwiedzia/łosia/renifera (do spróbowania nie tylko w restauracjach, ale i na jarmarkach różnego typu).
 13. Jakie zabytki warto zobaczyć w Trondheim?
  Katedrę Nidarosdomen i starą dzielnicę Bakklandet. Informacje praktyczne dotyczące Nidaros dostępne są POD TYM LINKIEM. Poza tym Trondheim (jak i cała Norwegia) naturą stoi, więc na zabytki nie ma za bardzo co liczyć…
  DSC_6249-2
 14. Czy oprócz chodzenia można spróbować jakichś innych aktywności?
  Tak. Latem można wybrać się na kajaki (spływ Nidelvą lub fiordem), żagle albo konie. Można też pojeździć na rowerach – ścieżek jest mnóstwo, ale dobra kondycja wskazana, bo teren górzysty. W samym Trondheim funkcjonuje niezbyt rozbudowana sieć rowerów miejskich. Zimą sprawdzą się narty zjazdowe (np. na Gråkallen) tudzież biegowe (popularne m.in. na terenie całej Bymarki).
 15. Gdzie znajdują się najlepsze punkty widokowe w Trondheim? 
  • Na wspomnianym wcześniej Gråkallen (pod samym szczyt można dojechać autobusem nr 10 z centrum miasta do schroniska Skistua, a potem wystarczy 15-20 min spaceru i jesteśmy na górze).
  • Na Våttakammen.
  • Na Kristansten Festning (twierdza w centrum miasta).
  • Na skoczni Granåsen.
  • Na 120-metrowej wieży Tyholttårnet – wieńczy ją obrotowa restauracja, dzięki której w czasie jednego posiłku można zobaczyć miasto z każdej strony. Płacąc ok. 100 koron od osoby, można skorzystać z pizza baru i najeść się do syta. Nie jest to pizza najwyższych lotów, ale dzieciom powinna smakować.
  • Z wież katedry Nidaros.
  • Z każdej możliwej górki w okolicy.
   Punkt widokowy - Trondheim Våttakammen

You may also like...

I co o tym sądzisz?

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *