Málaga – co warto zobaczyć w tym andaluzyjskim mieście?


4 minut/-y czytania

Málaga – hiszpańskie miasto, w którym urodzili się Pablo Picasso i Antonio Banderas. I obaj z niego zwiali. Pierwszy do Francji, drugi do Hollywood. Nie znaczy to jednak, że nie ma w nim czego szukać – wprost przeciwnie. Málaga do zaoferowania ma wiele, szczególnie pod względem architektonicznym. I choć ucierpiała bardzo podczas wojny domowej w latach 30. (wskutek bombardowań), a jej odbudową zajęli się esteci związani bardziej z radziecką niż z andaluzyjską szkołą designu, część starych zabudowań zdołano uratować i dziś stanowią niekwestionowaną ozdobę miasta.

W wielu miejscach widać silne wpływy arabskie sprzed kilkuset lat – misterne zdobienia, wielokolorowe mozaiki i imponująco zaaranżowane ogrody. A wszystko to w otoczeniu wprost ociekających bogactwem chrześcijańskich katedr, kościołów i sanktuariów. Dodatkową atrakcją Málagi jest górzyste ukształtowanie terenu, a co za tym idzie – dostępność naturalnych (i całkowicie darmowych!) punktów widokowych, z których rozpościerają się widoki na różne części miasta.

Málaga jest świetnym miejscem na kilkudniowy wypad. Można co nie co pozwiedzać, wypocząć na plaży, a także ruszyć z niej dalej, wgłąb Andaluzji. Doskonale nadaje się na bazę wypadową np. do Grenady, Rondy tudzież okolicznych parków krajobrazowych.

Poniżej natomiast wrzucam jak najbardziej subiektywną listę miejsc, które warto odwiedzić, będąc w mieście. Kolejność przypadkowa.

Málaga – co warto zobaczyć?

 1. Castello di Gibralfaro
  To zamek-twierdza zbudowany w XIV wieku na wzgórzu Gibralfaro (131 m n.p.m.) z inicjatywy muzułmańskiego emira Grenady Jusufa I Mądrego. Charakterystyczne dla tej twierdzy są zygzakowate, pozbawione baszt mury oraz sama konstrukcja bramy głównej. Jeżeli jacyś najeźdźcy chcieli ją sforsować (np. katoliccy Hiszpanie pod koniec XV wieku), po zaatakowaniu pierwszych drzwi musieli zmienić kierunek, by sforsować kolejne wrota, co znacznie wyhamowywało impet, z jakim planowano wtargnąć do wnętrza budowli.
  A widok z góry rozpościera się taki:
  Castillo de Gibralfaro
  Warto jednak przespacerować się wzdłuż całych murów, by móc zobaczyć miasto z różnych stron.
 2. Alcazaba
  Alcazaba to arabski kompleks pałacowo-fortyfikacyjny pochodzący z XI wieku. Linia otaczających go murów zewnętrznych biegnie również wokół mieszczącego się nad nim zamku Gibralfaro. Za około 3,50 euro zwiedzamy oba miejsca (dla porównania – wejście do w zasadzie pustego zamku w Sandomierzu kosztuje 15 złotych…). Wewnątrz możemy przejść się po pięknych ogrodach, patiach i wnętrzach wyglądających jakby zostały żywcem wyciągnięte z Baśni z 1001 nocy.
  Alcazaba
 3. Catedral de Málaga
  Wspomniane powyżej arabskie mury otaczają także teren katedralny. Catedral de Málaga budowano ponad 250 lat (w latach 1528-1782), a jej renesansowo-barokowy styl stanowi niepodważalne świadectwo oszałamiającego wprost kościelnego bogactwa.
  Katedra w Maladze
 4. Plaza de la Constitución
  Plac Konstytucji to główny reprezentacyjny plac w mieście – z palmami i fontanną. Kiedyś znajdował się tutaj urząd miasta. Do placu można dojść taką oto przyjemnie zacienioną ulicą:
  Ulica w Maladze
 5. Plaza de la Merced
  Plaza de la Merced to plac znany głównie z tego, że bawił się na nim sam Picasso. Przy placu znajduje się dom, w którym artysta się urodził (obecnie budynek ten stanowi siedzibę Fundacji Picasso). W okolicznych knajpkach można dobrze zjeść i (tanio) napić się wina.
  Plaza de la Merced - Malaga
 6. Parque de la Alameda
  Centralnie położony (między starą częścią miasta a morzem), prawie 150-letni publiczny park w Maladze to ogromny ogród pełen egzotycznej, tropikalnej roślinności pochodzącej z aż pięciu kontynentów. Różnych gatunków jest tu około 300. Oprócz tego w parku podziwiać można szereg rzeźb i fontann. To świetne miejsce na spacer bądź wypoczynek na ławeczce.
  Parque de la Alameda
 7. Playa de la Malagueta
  To bardzo długa i szeroka plaża na wybrzeżu Costa del Sol. Piasek jest ciemny, większe ziarenka i odłamki muszelek ranią stopy, a woda nie jest specjalnie przejrzysta… Jeżeli o mnie chodzi, to wieczorne moczenie nóg wystarczy mi za całe to przereklamowane plażowanie. Ale jak ktoś lubi długie kąpiele i wylegiwanie się na słońcu, Playa de la Malagueta oferuje leżaki z parasolami (odpłatne, rzecz jasna), prysznice, trawiaste wysepki z palmami, bary oraz restauracje.
  Playa la Malagueta
 8. Jardín Botánico-Histórico La Concepción
  Do ogrodu botaniczno-historycznego zdecydowanie warto zawitać. Jest świetnie położony (na zboczu wzgórza) i znajdują się w nim tysiące roślin z całego świata, a także piękne pawilony i altany. Z co najmniej kilku punktów ogrodu rozpościera się widok na całe miasto. Wejście kosztuje 5 euro (z małym hakiem).
  Jardín Botánico-Histórico La Concepción
 9. Ermita del Monte Calvario
  Zamiast wejść na górującą nad miastem Monte Victoria (było po prostu za gorąco na taką “wyprawę”…), weszliśmy wieczorem na zdecydowanie niższą górkę zwieńczoną niewielką kapliczką (zamkniętą oczywiście o tej porze). Chcieliśmy zobaczyć zachód słońca, ale chmury skutecznie nam to uniemożliwiły. Widok jednak i tak był cudny. Tylko uwaga: po zmroku wracać należy tą samą trasą. Chcąc zejść drogą pod drugiej stronie góry, doszliśmy najpierw do ogrodzonego seminarium, a potem do sporej wielkości zamkniętej bramy, którą nie sposób było przeskoczyć… A tego guglowe mapy nie pokazują. Tak więc musieliśmy się wracać dość spory kawałek.
  Widok z góry:
  Ermita del Monte Calvario
 10. Noria Mirador Princess
  Czyli po prostu diabelski młyn. Kolejny sposób, by zobaczyć miasto z pewnej wysokości, tylko tym razem bez żadnego wysiłku i w komfortowych, klimatyzowanych kapsułach.
  Diabelski młyn - Malaga

Hiszpańska nuta na dziś!

You may also like...

I co o tym sądzisz?

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *