Droga Atlantycka


0 minut/-y czytania

Droga Atlantycka (po norwesku Atlanterhavsveien) to 8-kilometrowy odcinek Fylkesvei 64 pomiędzy Eide i Averøy w okręgu Møre og Romsdal. Składa się praktycznie z samych mostów biegnących poprzez archipelag niewielkich wysepek, częściowo tylko zamieszkałych. Tych mostów i mosteczków jest w sumie osiem, a najdłuższy z nich, czyli Storseisundbrua, jest jednocześnie tym najbardziej malowniczym, więc ze zdjęć zna go praktycznie każdy. Chyba nie ma folderu ani przewodnika po Norwegii, w którym by go nie ujęto.

Atlanterhavsveien otwarto w 1989 roku. Norwegowie podobno wcześniej obliczyli, że jej kosztująca 122 miliony koron budowa spłaci się po 15 latach, jednak… wyszli na zero już po upływie lat 10. I jak tylko zdążyła na siebie zarobić, zniesiono opłatę za przejazd nią.

Nam na niewiele się to zdało, bo chwilę wcześniej wyskoczyliśmy z 90 NOK (od osoby!) za przebycie samochodem kilkukilometrowego tunelu, a potem z kolejnych pierdyfiordów koron za przeprawę promami, mostami i innymi płatnymi fragmentami norweskich dróg, ale lokalsi pewnie sobie chwalą.

Norweska nuta na dziś!

You may also like...

I co o tym sądzisz?

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *